четвер, 27 лютого 2025 р.

Бенефіс колег, які атестуються

       26 лютого 2025 року члени атестаційної комісії, педагоги, які атестуються  зібрались на заході   «Бенефіс колег, які атестуються». Бенефіс – це вистава акторів, яка є творчим звітом акторів,  а у нас звітували колеги – викладачі Куций Петро, Бігальський Богдан, Попов Анатолій, Куца Наталія; майстри виробничого навчання Марчук Адрій, Геряк Андрій та методист Попова Світлана. Творчий звіт – це форма представлення досвіду роботи, що відображає цілісну систему роботи педагога. Переглядаючи портфоліо, відео-портфоліо, слухаючи виступи колег присутні мали змогу оцінити професійну компетентність, творчість, досягнення колег.

Колегам творчої наснаги,  подальших успіхів та успішної атестації.

Відео заходу










середа, 26 лютого 2025 р.

Чергове засідання методичної комісії слюсарів з ремонту колісних транспортних засобів

     26 лютого 2025 року відбулось чергове засідання методичної комісії слюсарів з ремонту колісних транспортних засобів та водіїв. Комісія розпочала свою роботу з обговорення відкритого уроку виробничого навчання Доніки Олександра. Тема уроку: Проведення ремонту середньої складності двигунів автомобілів. Присутні відзначили, що урок було проведено на  високому навчально-методичному рівні. Здобувачі освіти ознайомилися з технологічним процесом ремонту двигунів середньої складності, навчилися застосовувати відповідні інструменти, обладнання та вимірювальні прилади для ремонту. Під час заняття формувалось логічне та технічне мислення під час аналізу несправностей, розвивались навички самостійної роботи, відповідальності та точності у виконанні ремонтних операцій. Присутні побачили  співпрацю майстра виробничого навчання і здобувачів освіти.

Одне з питань засідання – підготовка до творчого звіту щодо атестації. Майстри виробничого навчання Геряк Андрій та Марчук Андрій розповіли про свої досягнення, здобутки, напрацювання. Голова методкомісії Кавуля Тодор  побажав колегам гарного творчого звіту та успішної атестації.

Відео уроку виробничого навчання








середа, 19 лютого 2025 р.

Рідна мова – пісня солов’їна

       Мова – це не просто засіб спілкування, це душа народу, його історія, культура та ідентичність. Вона є відображенням нашого світогляду, нашого минулого і майбутнього. Саме тому збереження та розвиток рідної мови – це не лише питання освіти чи політики, а справа кожного з нас.

19 лютого 2025 року, напередодні Міжнародного дня рідної мови, викладач української мови і літератури Чернівецького професійного машинобудівного ліцею Борошенко Еріка провела урок «Рідна мова – пісня солов’їна» у групі № 16.

            Здобувачі освіти пригадали історію свята, традиції святкування Міжнародного дня рідної мови, тернистий шлях боротьби української мови за незалежність. Під час уроку учні читали вірші та гуморески про мову, ставили сценки дотепних жартів. На завершення здобувачі освіти відповідали на запитання вікторини.

На жаль, у сучасному світі багато мов перебувають під загрозою зникнення. Глобалізація, культурна експансія великих мов та недооцінка власної мовної спадщини призводять до того, що деякі мови втрачають своїх носіїв. Саме тому важливо не лише зберігати мову, а й активно нею користуватися: говорити, писати, читати, навчати дітей.

День рідної мови – це нагадування про те, що кожен із нас є хранителем своєї мовної спадщини. Це можливість ще раз замислитися над тим, як важливо плекати та популяризувати рідну мову, підтримувати її розвиток у сучасному світі. Адже, зберігаючи мову, ми зберігаємо свою націю, культуру, історію та майбутнє.

Відео уроку










пʼятниця, 14 лютого 2025 р.

Чергове засідання методичної комісії електротехнічного напрямку та металообробки

       14 лютого 2025 року в Чернівецькому професійному машинобудівному ліцеї відбулось чергове засідання методичної комісії електротехнічного напрямку та металообробки. Тема засідання: Штучний інтелект в освіті: за і проти.

Голова методичної комісії Попов Анатолій виступив із доповіддю «Штучний інтелект в освіті: за і проти». Виступ став узагальненням тематики заходів проведених під час фахового тижня. Зокрема:

Здобувачі освіти навчальної групи № 31  оформили фотозону та провели майстер-класи: виконання електрорадіомонтажних робіт, паяння, обжим кабелів для локальних комп’ютерних мереж, обробка відеозображень, відеомонтаж з використанням ШІ.

Презентація професій: «Оператор з обробки інформації і програмного забезпечення» та «Електромеханік з обслуговування та ремонту лічильно-обчислювальних машин» з демонстрацією відеороликів (групи 11 та 21, майстер виробничого навчання Скляренко Ольга).

Майстер-клас від компанії Лангейт (т.в.о. директора Калетник Руслан).

Урок учнівського викладання на тему: Винахід «комп’ютер» нова  епоха в історії обчислювальних машин (здобувачі освіти №21, викладач Попова Світлана).

Урок на тему «Інтернет – за і проти» (викладач Попов Анатолій).

Урок-конференція на тему: Новинки сучасної ІТ-технології (здобувачі освіти №21, майстер виробничого навчання Сікун Ірина).

Диспут: Штучний інтелект – загроза для людства чи допомога? (майстер виробничого навчання Скляренко Ольга).

Одним із питань, які розглядались на засіданні був творчий звіт педагогічних працівників, що атестуються, за міжатестаційний період.  Про свою роботу прозвітував викладач професійно-теоретичної підготовки Попов Анатолій. Колезі успішної атестації.

Члени комісії обмінялись думками щодо проведених заходів. На засіданні був присутнім т. в. о. директора Калетник Руслан.









четвер, 13 лютого 2025 р.

Диспут: Штучний інтелект – загроза для людства чи допомога?

        В рамках Фахового тижня Операторів та Електромеханіків Чернівецького професійного машинобудівного ліцею майстер в/н Скляренко Ольга з учнями 11 та 21 груп  провела диспут: Штучний інтелект – загроза для людства чи допомога?

ШІ один із найсучасніших, найцікавіших, найбільш неоднозначних напрямків розвитку науки. Під час диспуту ЗО з'ясували: що таке ШІ, яка основна мета його створення, чому попит на АІ виник саме зараз. Гудима Каріна пригадала присутнім історію штучного інтелекту, Крименецька Марина, Козуб Назар та Кадищук Катерина – неймовірно складні інструменти ШІ. Кретивні здобувачі освіти 11 групи підготували для диспуту творчі проєкти: Кривий Стефан за допомого ШІ створив відео на захист ШІ, Бровчук Святослав – відео-резюме Проти ШІ, Кадищук Катерина за допомогою ШІ написала пісню про Україну.

Слід пам’ятати, універсальний ШІ – найскладніша форма, яка може стати як координатором співіснування, так і джерелом ризиків. Головне завдання – зберегти людяність та емоційну глибину, використовуючи технології як інструмент, а не як заміну.

Відео заходу







вівторок, 11 лютого 2025 р.

Твоя безпека в цифровому просторі

         Сьогодні, 11 лютого викладачі інформатики Руслан Калетник, Любов Федірчик, Анатолій Попов та здобувачі освіти Чернівецького професійного машинобудівного ліцею доєднались до відзначення Дня безпечного інтернету, щорічного свята, яке закликає всіх об’єднатися, щоб зробити інтернет безпечнішим і кращим місцем для всіх користувачів, а особливо для молоді.

Забезпечення безпеки в мережі стає вкрай важливим особливо нині, коли інтернет відіграє чи не найголовнішу роль у повсякденному житті. Безпека в Інтернеті дає нам захист особистих даних, запобігає кібербулінгу, сприяє розвитку цифрової грамотності та формуванню відповідальної поведінки.

            Руслан Вікторович провів бесіду із другокурсниками ліцею «Твоя безпека в цифровому просторі». За допомогою застосунку Mentimeter здобувачі освіти формували хмари з відповідей на питання «Для чого ви використовуєте Інтернет?», «Які небезпеки  в Інтернеті ви знаєте?» та «Як захистити себе в Інтернеті?». Під час заходу молодь розширила й поглибила свої знання про позитивні і негативні сторони Інтернету, про потенційні загрози цифрового середовища.

Любов Ярославівна разом із здобувачами освіти групи № 16 вирушили у подорож лабіринтом «Безпека в Інтернеті». Завданням  було подолати перешкоди на шляху, а саме знищити віруси, хробаки та  стіни з QR-кодів.  Щоб пройти далі, здобувачі виконували вправи «ФАКТ» чи «ФЕЙК», відповідали на запитання, та перевіряли свої знання з теми «Комп'ютерні віруси. Антивірусні програми». Всі учасники  лабіринту ще раз переконалися, потрібно бути обережними та відповідальними користувачами всесвітньої мережі.

Анатолій Федорович провів із здобувачами освіти групи № 11 та № 17 урок «Інтернет – за і проти». Викладач із здобувачами освіти пригадали служби Інтернет та послуги, які вони надають користувачам. Особливу увагу приділили небезпекам мережі та розглянули правила поведінки. Знання закріпили граючи у «Лото».

Безпека в цифровому просторі стає невід'ємною частиною нашого життя. Інформованість, відповідальна поведінка та застосування заходів забезпечення особистої безпеки дозволяють насолоджуватися перевагами цифрової епохи, уникуючи потенційних небезпек.





понеділок, 10 лютого 2025 р.

Перевернутий урок

            10 лютого, в рамках фахового тижня Операторів і Електромеханіків, був проведений урок учнівського викладання. Здобувачі освіти групи № 21 Буханов Михайло, Джелеп Антоніна, Буназев Дмитро, Джуран Ірина, Левчук Олександр, Велущак Максим, Баб’юк Максим спробували себе в ролі викладачів (наставник – викладач Світлана Попова). Вони провели для своїх товаришів урок на тему: Винахід «комп’ютер» – нова  епоха в історії обчислювальних машин. Учні підготували мультимедійні презентації, відеоролики. Були розкриті питання: еволюція електронно-обчислювальної техніки; робототехніка, мехатроніка і штучний інтелект; новітні технології, якими незабаром буде користуватися кожен. Для закріплення матеріалу запропонували присутнім викладачам і учням  розгадати  кросворд та головоломку.

            Дійшли висновку, що комп'ютери вносять у наше життя такі переваги: забезпечують швидкість обчислень, точність і доступ до величезної кількості інформації. Проте розум людини надає неповторні якості, які не замінити штучним інтелектом. Це включає творчість, інтуїцію, моральність і здатність до складних міжособистісних взаємодій. Тому успішне поєднання людського розуму з потужностями комп'ютерних технологій є ключем до досягнення нових висот у розвитку суспільства.

Відео уроку









Старт фахового тижня Операторів та Електромеханіків

        10 лютого 2025 року в Чернівецькому професійному машинобудівному ліцеї розпочався фаховий тиждень Операторів та Електромеханіків. За традицією в холі ліцею була оформлена тематична фотозона, а третьокурсники, здобувачі освіти групи № 31, демонстрували майстер-класи виконання електрорадіомонтажних робіт, паяння, обжим кабелів для локальних комп’ютерних мереж, обробка відеозображень, відеомонтаж.

                В бібліотеці ліцею відбулась презентація професій: «Оператор з обробки інформації і програмного забезпечення» та «Електромеханік з обслуговування та ремонту лічильно-обчислювальних машин». Під час заходу демонструвались відеоролики, змонтовані здобувачами освіти 11 та 21 груп. На завершення учні 11 групи разом із своїми наставниками виконали пісню «Україна – це ми».

            Вітаємо здобувачів освіти, майстрів виробничого навчання, викладачів спецтехнологів та бажаємо професійної творчості, невичерпного натхнення, креативних злетів, родинного затишку, життєвої стабільності.

Відео старт фахового тижня